LEXONI LIBRAT QĖ ALBANER.NET JU DHURONĖ!


 

Shefki Oseku - Njė lloj drite tjetėr (shqip & suedisht)

Shefki Oseku - Hetimet (Roman)


Muharrem Blakaj - Misioni Sekret

Muharrem Blakaj - Thesaret e humbura

Sejdi Veseli -  Armatim luftarakė tė forcave tė Serbisė

Beqir Berisha - E shqiptare

Akademia e shkencave e Shqipėrisė
Instituti i kultures popullore - Etnografia shqiptare

Robert Elsie - Dorėshkrimi Elbasanas i Ungjijve

Robert Elsie - Njė fund dhe njė fillim

Robert Elsie - Leksiku shqip

Naim Frashėri - Lulet e verės

Naim Frashėri - Fjalėt e urta

Sami Frashėri - Vepra

Xhevat Lloshi - Gjuha shqipe (anglisht)

Mihal Grameno - Oxhaku

Hasan Hasani - Ajkuna e Rugovės

Historia Shqiptare - Shtėpia botuese Toena

Enver Hoxha - 'Vetadministrimi' Jugosllav, teori dhe praktikė kapitaliste

Gjerak Karaiskaj - Pesė mijė vjet fortifikime nė Shqipėri

Kodikėt e Shqipėrisė - Projekt shkencor-kulturor i DPA-sė dhe UNESCO-s

Mehmet Bislimi - Tahir Meha

Sali Mripa - Programi C dhe C++

Rexhep Qosja - Naim Frashėri

Rexhep Qosja - Panteoni i rralluar

Spiro Shkurti - Kontribut pėr hartėn Kostumologjike tė rrethit tė Sarandės

Haki Stėrmilli - Sikur tė isha djalė

Tahir Zaimi - Lidhja e dytė e Prizrenit